Novinky
Kanoista roku 2023: Jiří Prskavec, Martin Fuksa, Vít Přindiš

Mistr světa Fuksa je Kanoistou roku 2023

Světoví a evropští medailisté i nadějní junioři. V tradičním vyhlášení Českého svazu kanoistů, který zastřešuje disciplíny na hladké i divoké vodě, převzali ocenění nejúspěšnější čeští reprezentanti uplynulé sezony. Kategorii jednotlivců opanoval mistr světa na kilometru a evropský šampion na pětistovce mezi rychlostními kanoisty Martin Fuksa. Druhou příčku obsadil evropský šampion a vicemistr světa Jiří Prskavec. Třetí místo patřilo dalšímu vodnímu slalomáři, celkovému vítězi Světového poháru kajakářů Vítu Přindišovi. 

Co individuální závod, to zlatá medaile. Martin Fuksa má za sebou snovou sezonu. Na světovém šampionátu v Duisburgu vybojoval poprvé v kariéře zlato na kilometrové trati, na Evropských hrách triumfoval na neolympijské pětistovce. K tomu přidal dvě vítězství na kilometru v rámci závodů Světového poháru. 

„Největší radost mi letos udělalo narození dcery a to, že mám skvělou fungující rodinu,“ řekl Fuksa po převzetí trofeje. „Je to pro mě hezká tečka za touto povedenou sezonou a jsem rád, že jsem tuto cenu mohl po pěti letech znovu získat. Letos jsem se stal mistrem světa na olympijském kilometru, což se mi nikdy předtím nepodařilo, takže nejcennější medaile určitě visí právě z letoška. Ale vážím si každé sezony, každý rok je super a doufám, že to bude ještě pár let pokračovat,“ doplnil Martin Fuksa.

S bratrem Petrem obsadil také třetí příčku mezi posádkami. Druhé místo v týmové kategorii obsadili deblkajakáři Jakub Špicar a Daniel Havel. Zvítězili vodní slalomáři Jiří Prskavec, Vít Přindiš a Jakub Krejčí, kteří ovládli závod hlídek kajakářů na letošním světovém šampionátu v Londýně. 

Za letošní úspěchy v maratonu převzala ocenění mistryně Evropy do 23 let mezi kajakářkami Kateřina Mílová, sjezdařům kralovala mistryně světa i Evropy na singlu a bronzová kajakářka z mistrovství světa Marie Němcová. V juniorské kategorii zvítězila Bára Galušková, mistryně světa na kajaku a mistryně Evropy v kayak crossu.

Letošní zajímavostí bylo propojení tradičního vyhlášení s oslavou 110. výročí Českého svazu kanoistů. Sál zdobily kanoistické artefakty, slalomové a kanoepolové branky či lodě a paddleboardy. Jednotlivé disciplíny měly navíc svou speciální výstavku. Součástí večera byla premiéra dokumentu 110 let: Příběh české kanoistiky

„Letošní sezona byla pro český tým důležitá především s ohledem na olympijskou kvalifikaci. Tato mise nám vyšla prakticky dokonale. Čtyři jisté kvóty ve vodním slalomu a pět míst pro rychlostní kanoistiku jsou pro Český svaz kanoistů rozhodně velkým úspěchem, přičemž o několik zbývajících míst se reprezentanti a reprezentantky budou moci poprat ještě v příštím roce,“ uvedl předseda Českého svazu kanoistů Stanislav Ježek. „Jsem rád, že jsme letošní 110. výročí mohli oslavit celou řadou medailí z vrcholných mezinárodních akcí. Opět se nám povedlo dokázat, že Česko patří mezi nejužší světovou špičku ať už v rychlostní kanoistice, vodním slalomu, maratonu či sjezdu na divoké vodě. Gratuluji všem oceněným a držím palce do nadcházející olympijské sezony.“

 

Kanoista roku 2023

Jednotlivci: 1. Martin Fuksa (rychlostní kanoistika/C1), 2. Jiří Prskavec (vodní slalom/K1), 3. Vít Přindiš (vodní slalom/K1)

Posádky: 1. Jiří Prskavec, Vít Přindiš, Jakub Krejčí (vodní slalom/K1 hlídky), 2. Jakub Špicar, Daniel Havel (rychlostní kanoistika/K2 500 m), 3. Tereza Fišerová, Gabriela Satková, Tereza Kneblová (vodní slalom/C1 hlídky)

Junioři: 1. Bára Galušková (vodní slalom/K1), 2. Klára Kneblová (vodní slalom/C1, K1), 3. Lukáš Hrábek, Lukáš Souček, Ondřej Prchlík, Robert Knoška (rychlostní kanoistika/K4 500 m)

Osobnost maratonu: Kateřina Mílová

Osobnost sjezdu: Marie Němcová 

Osobnost vodní turistiky: František Košina 

Zpět na všechny novinky