Z historie kanoistiky

1913

V říjnu tohoto roku se na českém území konaly první kanoistické soutěže. Na konci listopadu vznikl Svaz kanoistů království Českého, jeho prvním předsedou byl Josef Rössler Ořovský. Český svaz v roce 1925 přistupuje jako pátý člen do Mezinárodní kanoistické federace.

1933

V Praze se konalo první mistrovství Evropy, zúčastnilo se ho 58 závodníků z deseti zemí. I díky tomuto šampionátu zařadil Mezinárodní olympijský výbor o rok později kanoistiku na program olympijských her 1936 v Berlíně. Výprava tam získala dvě zlata – Jan Brzák a Vladimír Syrovátka vyhráli v kategorii C2 1000 m, Václav Mottl se Zdeňkem Škrdlantem v kategorii C2 10 000 m. Stříbrný byl kanoista Bóža Karlík na kilometru.

1948 a 1952

Úspěšné olympijské hry – kanoista Josef Holeček zvítězil v Londýně i Helsinkách, Jan Brzák s Bohumilem Kudrnou získali zlato a stříbro, medaile vybojovali i Václav Havel s Jiřím Peckou a Alfréd Jindra.

1958

Praha hostila mistrovství světa v rychlostní kanoistice. Závodilo 362 účastníků z 22 zemí a šlo o do té doby nejpočetněji obsazený šampionát. Předsedou Mezinárodní kanoistické federace byl v té době Karel Popel. Domácí závodníci získali před davy návštěvníků tři stříbrné a dvě bronzové medaile.

1986

Otevírá se závodiště v Račicích, kde od té doby proběhla řada významných kanoistických i veslařských akcí.

1996

Návrat na olympijské výsluní. Poprvé od Helsinek 1952 získává česká rychlostní kanoistika medaile z olympijských her – kanoista Martin Doktor během dvou dnů vybojoval v Atlantě zlato na kilometru a pětistovce. V následující dvou letech se stal i mistrem světa na pětistovce a dvoustovce. Celkem získal dvě olympijské, čtrnáct světových a devět evropských medailí.

2004

V letech 1974–2004 získali rychlostní kanoisté z olympijských her, mistrovství světa a Evropy celkem 85 medailí.

2006

První zlato z mistrovství světa od roku 1998 získává čtyřkanoe Petr Procházka, Petr Fuksa, Jan Břečka a Jiří Heller. Tenhle úspěch ovlivnil i další cestu Martina Fuksy. S kamarády si v loděnici zkoušel zlaté kopnutí lodi do cíle a následnou „koupačku“ táty a jeho parťáků. U vody už pak zůstal.

2012

Bronz čtyřkajaku Daniel Havel, Lukáš Trefil, Josef Dostál, Jan Štěrba z her v Londýně je olympijským začátkem medailové šňůry současné generace závodníků. Čtyřkajak ve stejném složení získal bronz také na olympijských hrách v Riu 2016, kde byl Josef Dostál také stříbrný na singlu.

2017

Račice hostí mistrovství světa. Český tým získal šest medailí, závodníky poháněly plné tribuny fanoušků. Kanoista Martin Fuksa vybojoval zlato a stříbro, kajakář Josef Dostál zlato a bronz. Dvě bronzové medaile si odváželi kajakáři Daniel Havel a Jakub Špicar, kteří uspěli na deblkajaku i ve čtyřkajaku s Jan Štěrbou a Radkem Šloufem.

2021

Zatím poslední olympijskou medaili – bronzovou – přidali v Tokiu na deblkajaku Josef Dostál s Radkem Šloufem.