Novinky
Kanoista Martin Fuksa je mistrem světa 2023 na C1 1000 m.

Fuksa získal zlato, tým má pět míst pro olympijské hry v Paříži

Na tuhle zlatou medaili čekal kanoista Martin Fuksa dlouho. Šestkrát stál na mistrovství světa po kilometrovém závodě na stupních vítězů. Teď v Duisburgu však konečně vystoupal na schod nejvyšší. Rok před hrami v Paříži se stal šampionem olympijské disciplíny. A navíc vybojoval spolu s mladším bratrem Petrem olympijská místa, stejně jako kajakáři Josef Dostál, Jakub Špicar a Daniel Havel.

Medaile vozí rychlostní kanoisté z mezinárodních akcí pravidelně, tahle konkrétní však ve sbírce chyběla 73 let! Posledním mistrem světa na olympijském kilometru se stal v roce 1950 Josef Holeček. A po něm až nyní Martin Fuksa. „Už bylo na čase. Těch stříbrných medailí z kilometru mám pět, takže už to chtělo prolomit a z vicemistra se posunout na mistra,“ říkal třicetiletý závodník s úsměvem.

Díky skvělé jízdě, kde odrazil soupeře výborným závěrem, se stal světovým šampionem potřetí. Zlato získal v letech 2015 a 2017 na pětistovce. „Mistr světa, naposledy jsem to slyšel před šesti lety, to je dlouhá doba. Jsem rád, že to přišlo zrovna tady v Duisburgu, kde to mám rád. Vyhrát před tolika lidmi je fajn, jsem hrozně šťastný.“

Pomýšlel i na co nejlepší umístění na deblu s bratrem Petrem, v ní však na olympijské pětistovce skončili osmí. Což deblkanoi zajistilo místa pro hry v Paříži. „Finále nám ani trochu nesedlo, alespoň z mé strany, z čehož jsem trochu smutný, měli jsme na víc. Na druhou stranu jsem rád, že jsme do osmé příčky a máme místenku do Paříže. Jedeme dál. Všechno teprve začíná a těším se na ten rok, co přinese,“ uvedl Martin Fuksa.

Kajakář Josef Dostál na olympijském kilometru díky páté pozici také zajistil místo pro Paříž. „Páté místo je důležité. I vzhledem k tomu, že je tam to účastnické místo. Vím, že závěr sezony nebyl úplně vydařený, ale od jara je to obrovský pokrok,“ řekl Dostál.

Kajakáři Jakub Špicar a Daniel Havel dojeli pátí ve velmi vyrovnaném finále deblkajaků na pětistovce. I pro ně to znamenalo zisk olympijských míst. Od bronzové medaile je dělilo půl sekundy. „Po dojezdu jsme nevěděli vůbec, jací jsme. Dlouho jsme čekali, než uvidíme výsledky,“ popisoval Havel. „Jsme rádi, že to bylo páté místo a že máme místenky na olympiádu, nic jiného nás nezajímalo. Disciplína je opravdu vyrovnaná, je to o úplně malých detailech – jeden záběr vyjde někomu líp a posune se o dvě místa dopředu.“

Aktuální dění sleduj na webu https://www.kanoe.cz/.

Zpět na všechny novinky