Novinky
mistři

Sleduj mistrovství světa, kde se pojede o olympijské hry v Paříži

Tituly mistrů světa, ale především místenky na olympijské hry v Paříži. Na světovém šampionátu v německém Duisburgu o ně bude od 23. do 27. srpna usilovat patnáct reprezentantů z české výpravy, která celkově čítá 24 závodníků. O účast na největší sportovní akci světa budou bojovat mnohonásobní medailisté z nejvýznamnějších světových soutěží Josef Dostál a Martin Fuksa, na čtyřkajaku Radek Šlouf s Jakubem Brabcem, Jakubem Zavřelem a Jakubem Špicarem, který navíc bude obhajovat pozici na K2, kde s Danielem Havlem na loňském MS vybojovali čtvrté místo. O slovo se ale budou chtít přihlásit také kajakářky v čele s Anežkou Paloudovou.

Čtyřnásobný olympijský medailista Josef Dostál prodělal před startem šampionátu střevní infekci. „Musel jsem být pár dní bez tréninku a vyladěná forma je dost v ohrožení. Jsem dost zvědavý, jak to bude na mistrovství vypadat,“ sdělil. „I když jsem měl tréninkový výpadek, tak věřím, že to nebude špatné. Navíc v Duisburgu se mi závodí dobře, povedly se mi tam Světové poháry i moje první mistrovství světa před deseti lety. Tehdy jsme skončili druzí na čtyřkajaku,“ pokračoval.

Letos v Německu nastoupí ve dvou individuálních disciplínách. Soustředí se především na tu olympijskou – kilometrovou trať. „Pokud se mi povede skončit na kilometru do šestého místa, tak budu mít kvalifikaci na olympiádu v kapse.“ Kromě toho se chce představit také na poloviční distanci.

Jeho bronzový parťák z deblu z olympijských her v Tokiu Radek Šlouf se letos zaměřuje na čtyřkajak s Jakubem Špicarem, Jakubem Brabcem a Jakubem Zavřelem. Čtyřkajaky mají jako jediné disciplíny šanci na vyjetí míst pouze na tomto mistrovství, kontinentální dokvalifikace v příštím roce se na ně nevztahuje. „Co se týče čtyřkajaku, tak i tréninky za poslední měsíc měly zlepšující se tendenci a pocity se souhrou v lodi byly daleko lepší. Jsem na to zvědavý, těším se a mám dobrý pocit,“ dodal Radek Šlouf. Jakub Špicar se pak s Danielem Havlem představí také na deblkajaku, kde mají rovněž oprávněně vysoké kvalifikační ambice.

Také kanoista Martin Fuksa má na německý kanál dobré vzpomínky. „V Duisburgu jsem byl myslím dvakrát na Světovém poháru a mám odtud dvě zlaté a dvě stříbrné medaile a držím tam světový rekord na kilák. Vypadá to, že ta trať by mi měla vyhovovat,“ přemítal. Na singlu pojede kilometr a na deblu se svým bratrem Petrem pětistovku. „Ambice jsou nejvyšší, v obou disciplínách. Budeme se snažit je naplnit. Je to olympijská nominace a chceme do toho dát všechno,“ vysvětlil.

Dvě šance na zisk jedné místenky pro Českou republiku do Paříže čekají na kajakářku Anežku Paloudovou. Ta pojede na pětisetmetrové trati individuální závod a nastoupí také ve čtyřkajaku s Kateřinou Zárubovou, Barborou Betlachovou a Adélou Házovou. Tam vidí Paloudová největší šanci. „Směřujeme k vyjetí místa na olympiádu a největší snaha bude ve čtyřkajaku. Konkurence ve všech olympijských disciplínách je tvrdá. Je tam pár lidí, kteří jsou rychlejší, ale potom je tam docela široké pole na úrovni hodně podobné nám, takže si myslím, že když všechno sedne, mohla by být olympijská nominace reálná,“ řekla.

Na deblkajaku startují Kateřina Zárubová s Barborou Betlachovou, mezi kanoistkami čeká možnost olympijské kvalifikace na vicemistryni světa do 23 let Denisu Řáhovou, na deblu pak pojede Martina Malíková s novou parťačkou Kamilou Šímovou.

Aktuální rozpis závodů najdete zde. Webové stránky šampionátu jsou zde. Finálové souboje bude od pátku 25. do neděle 27. července vysílat Česká televize.

Zpět na všechny novinky