Novinky
trénink

Od indiánů a eskymáků až na olympijské hry

Její závodní podoba se datuje až do 20. století našeho letopočtu, pro dopravu lidí a materiálu však už sloužila dávno předtím. Různé podoby kanoe najdete u osídlení s vodními plochami ve všech koutech světa. Na Havaji, v Dánsku, v afrických zemích, Austrálii…

Kanoistika propojuje celý svět.

Kanoi máme u nás spojenou s filmy o Vinnetuovi. A samozřejmě s vodní turistikou. Kajak zase vytvořili Eskymáci. Na téhle uzavřené lodi se také sjíždějí ty opravdu divoké řeky.

Každopádně – v klubech rychlostních kanoistiky najdeš obvykle oba typy lodí. V kajaku se sedí, řídíš ho kormidlem a používá se v něm pádlo se dvěma listy, proto je jeho ovládání o trochu snazší.

V kanoi se klečí a pohání se jednolistým pádlem, které zároveň udává lodi směr. „Pádluje se na jednu stranu, takže ovládání je trochu složitější. Ale je to krásná a tradiční disciplína, která stejně jako kajak skvěle pomůže trénovat stabilitu a střed těla,“ říká dvojnásobný olympijský vítěz Martin Doktor.

V obou lodích se závodí v jednotlivcích, ve dvojicích a také ve čtveřicích. Takže kanoistika je individuální i týmový sport zároveň. To vše můžeš poznat ve svém klubu.

Zpět na všechny novinky